Підвищення мінімальної зарплати вдічі: плюси та мінусиМінімальна зарплата в Україні давно не відповідає реальним цінам, і її треба підвищувати. Але є одне "але".
передает:http://tsn.ua/

На підвищення мінімальної зарплати більш ніж вдвічі – до 3200 грн, – яке анонсував прем'єр-міністр Гройсман, гроші справді можна знайти. По-перше, за рахунок скорочення працівників, яке вже відбувається в сфері освіти, медицини, мистецтва, культури, спорту. І, судячи з усього, наступного року цей процес триватиме. А вже тим, хто уникне звільнення, можна буде піднімати зарплати.

Друге джерело – це інфляційний ефект, який, очевидно, сам уряд програмує, тому що проектом бюджету на наступний рік запланував подальшу девальвацію гривні до як мінімум 27,2 за доллар, а це обов'язково спровокує інфляційний виток. І третє – збільшення державного боргу, внутрішнього і зовнішнього.

Інше джерело, з якого, власне, як правило, і здійснюють підвищення заробітних план, а саме економічний ріст, нам зараз недоступне. Тому що в цьому році ми будемо мати ВВП десь з нульовим ростом, або незначним – піввідсотка-відсоток. І навіть оптимістичний прогноз на наступний рік у 3% росту за нашої дуже низької наразі економічної бази не дає можливості збільшувати мінімальну зарплату так різко, аж вдвічі.

Звісно, виникає питання, чому раптом прем'єр-міністр заявив про такі плани, в той час як Верховна Рада зовсім нещодавно вже ухвалила у першому читанні поданий урядом же проект держбюджету на наступний рік – де йдеться про підвищення мінімальної заробітної плати на приблизно 200 грн. Ймовірно, це свідчить про старт передвиборчої кампанії дострокових парламентських виборів. Іншого пояснення – економічно обґрунтованого – такому несподіваному рішенню знайти важко.

Але найважливішим є все ж таки те, що, за словами прем'єра, прожитковий мінімум також збільшиться до 3200 грн. Бо нині він складає близько 1400 грн, що вже давно не відповідає ціновим реаліям України. Водночас це означає, що уряду доведеться більшість соціальних платежів прив'язувати до цього нового прожиткового мінімуму, а це дає надію, що багато громадян України отримають вищі доходи, зарплати чи пенсії, ніж на сьогодні. Особливо це важливо для тих, хто працює в бюджетній сфері чи на пенсії і не має інших джерел доходів.

Важливий момент – одночасно з анонсом підвищення мінімальної зарплати Гройсман сказав, що треба відв'язувати її від інших соціальних платежів. І що уряд захоче відв'язати, а що ні - це може бути і прожитковий мінімум, і пільги, і виплати на дітей, і пенсії, - ми вже побачимо тільки чи в новому проекті бюджету, чи в змінах до нього, які він внесе до другого читання.

Несподіванкою стала заява президента на наступний день після анонсу від прем'єра. Всупереч Гройсману, він запевнив, що в уряді "відв'язали" прожитковий мінімум від мінімальної зарплати, і він до 3200 грн збільшуватись не буде. Вочевидь, дискусії з цього приводу ще є. Отже, треба дивитись, які саме пропозиції щодо змін надійдуть до Верховної Ради від уряду.

Крім того, підвищення мінімальної зарплати обов'язково має зачепити нарахування субсидій. Тільки не в 2017 році, а з 2018 – якщо заразом уряд не змінить механізми нарахування субсидій. Бо зараз вони нараховується відповідно до доходів за попередній рік. Тобто у 2016 відповідно до доходів 2015 року, а в 2017 відповідно до доходів 2016-го. Якщо ж це буде скасовано, і субсидії почнуть нараховувати, приміром, відповідно до актуальних доходів, частина українців їх втратять.

І головне питання – якою буде купівельна спроможність у цих вищих доходів. Що б не казав з цього приводу прем'єр, але поки що реальна інфляція, яка буде відбуватись після такого різкого підвищення мінімальної зарплати і інших соціальних платежів, є абсолютно непрогнозованою. Ціни можуть зрости настільки, що це підвищення буде малопомітним.

Технологии Blogger.