Загрузка...
Загрузка...

Підвищити усім: коли і на скільки підвищать українцям пенсії
Уже з осені українські пенсіонери можуть отримувати суттєво більші пенсії, ніж мають наразі. Також серед ініціатив уряду – скасувати оподаткування пенсій для усіх пенсіонерів та відмова від підвищення пенсійного віку. І це ще не все. Як це змінить життя українським пенсіонерам – запитували журналісти сайту "24".

Український прем'єр-міністр Гройсман з 1 жовтня цього року хоче підняти пенсії українцям, і це повинно бути "не разово, а системно". Осучаснення пенсій має відбутися за умови схвалення пенсійної реформи і стосуватиметься більше 5 мільйонів українських пенсіонерів. Відтак, 1,3 мільйона українських громадян підвищать пенсії до 200 гривень, для 1,2 мільйона виплати зростуть на 200-500 гривень щомісяця, ще майже 2 мільйони українців матимуть додаток до пенсії в розмірі від 500 до 1 тисячі гривень на місяць. Такі цифри під час засідання уряду озвучив Володимир Гройсман. І назвав п'ять пунктів пенсійної реформи, які уряд збирається реалізовувати.
передает:http://24tv.ua/

На скільки планують підвищити пенсії


Перша теза: відміна оподаткування пенсій

Утримання 15% пенсії з працюючих пенсіонерів хочуть скасувати з 1 жовтня. Усі пенсії, звісно, не оподатковуються. Наразі податками обкладаються пенсійні виплати українців, які і працюють, і отримують пенсію. Ця норма була введена у 2014 році і залишилася до цього часу, пояснює в коментарі сайту "24" кандидат економічних наук, економіст Віталій Мельничук. Такий порядок експерт вважає неправильним. Адже із зарплати працюючий пенсіонер знову-таки платить відрахування у Пенсійний фонд. З якого і отримує страхову пенсію.

З тим, що обкладати податками працюючих пенсіонерів – рішення від самого початку неправильне – погоджується економіст Андрій Новак. Його відміна, каже він в коментарі сайту "24", це "солодкий" крок уряду. Анонсування цього рішення на осінь Новак пов'язує з можливими достроковими парламентськими виборами.

Зараз чи не через день від уряду йдуть різноманітні ініціативи по різних напрямках, що теж пояснюється початком певної передвиборчої кампанії,
– сказав Новак.

Водночас експерт з пенсійного забезпечення Галина Третьякова в розмові сайту "24" наголосила, що відміна оподаткування пенсій може призвести до податкового тиску на працююче населення.

Друга теза: ріст пенсій для 5,6 млн пенсіонерів

Ця теза Гройсмана мабуть найбільше обговорюється у ЗМІ та на кухнях простих українців. Між тим, підвищення пенсій з 1 жовтня не просто можливе, воно передбачено діючим державним бюджетом на 2017 рік, підкреслює Андрій Новак. Зокрема, йдеться про дворазове збільшення пенсій упродовж цього року – 1 травня та 1 жовтня.

Де брати гроші на підвищення пенсійних виплат – питання не менш актуальне. В уряді підрахували, що осучаснення пенсій обійдеться у 12 мільярдів гривень. Де ж братимуть додаткові кошти?

Гроші на перерахунок пенсій планують отримати за рахунок перевиконання бюджету Пенсійного фонду. Віталій Мельничук пояснює – йдеться про перерозподіл так званого профіциту, коли дохід державного бюджету перевищує витрати. Ці так би мовити додаткові гроші держбюджету можуть бути направлені будь-куди – на освіту, охорону здоров'я, дороги тощо. У нашому випадку йдеться про їх перерозподіл задля підвищення пенсій.

Осучаснення пенсій: де брати гроші?

В Україні держбюджет наразі якраз з профіцитом, тобто з "надлишком". Галина Третьякова пояснює: справа в тому, що був запланований дефіцит, однак станом на березень цього року до державної скарбниці надійшло на 69 мільярдів гривень більше – це майже 10% від річного обсягу державного бюджету. Якщо ми маємо такий профіцит – його можна поділити. Водночас, на 7 мільярдів гривень більше надходжень від запланованого отримав Пенсійний Фонд, зауважила вона.

Оскільки половина дефіцитного бюджету Пенсійного Фонду покривається державним бюджетом, то можна сказати, що частина коштів на підвищення пенсій піде з Пенсійного фонду, частина – з державного бюджету.

Третя теза: бездефіцитний Пенсійний Фонд до 2024 року

Замість 140 мільярдів гривень дефіциту, який нині має Пенсійний фонд – наблизити його до нуля. Це третій посил Володимира Гройсмана українцям. На думку Новака, така заява занадто голослівна. Адже досі не запроваджена трирівнева пенсійна система, з другим та третім накопичувальними рівнями. В Україні працює лише однорівнева солідарна система, коли кожне наступне покоління утримує попереднє, відраховуючи частину від свого доходу. В межах лише солідарної системи досягнути бездефіцитного Пенсійного фонду неможливо.

Навіть якби зараз за короткий період запровадили трирівневу пенсійну систему – то позбутися дефіциту ПФ можна буде тільки років через 15-20,
– наголосив Новак.

Одна частина обіцянок Гройсмана протирічить іншій, вважає Третьякова. Якщо ми робимо справедливу систему, ми не можемо зробити бездефіцитним Пенсійний фонд. Якщо зробити його таким – збільшиться тиск на працююче населення.

Четверта теза: пенсійний вік не підвищуватимуть

Хоч у Меморандумі України з Міжнародним валютним фондом у розділі про пенсійну реформу від самого початку йшлося про підвищення пенсійного віку, Кабінет міністрів України переконав МВФ не збільшувати пенсійний вік до 63 років.

За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, загальний пенсійний вік для чоловіків і жінок складе 60 років. На сьогодні пенсійний вік для жінок становить 58,5 років.

Міністр соціальної політики додав: як передбачає пенсійна реформа 2011 року, вік для виходу на пенсію для жінок щорічно зростатиме на півроку. Завершиться це зростання в 2021 році. Тоді жінки виходитимуть на пенсію, як і чоловіки – у 60 років.

П'ята теза: Справедлива пенсійна система

Гройсман пояснив, що має на увазі. Йдеться про залежність розміру пенсії від суми сплачених страхових внесків та тривалості участі у страховій системі.

Для того, щоб зрозуміти, чи буде пенсійна система справедливою чи ні – треба дивитися на формулу розрахунку пенсії, яку запропонує уряд, відзначає Третьякова. Поки що відбуваються не зовсім справедливі речі, коли людям по 5 і більше років не індексують пенсії. Якщо дивитися на покоління пенсіонерів, які вийшли на пенсію 10 років тому і тих, хто зараз – побачимо, що це різні пенсійні виплати, хоча стаж та індивідуальний коефіцієнт зарплати в тих і в тих можуть бути однаковими. Розрив у розмірі пенсій викликає інфляція. До того ж на пенсію впливає середня зарплата в країні за три роки перед виходом на пенсію, тут і криється несправедливість нинішньої пенсійної системи.

Нинішня формула розрахунку пенсій не зовсім справедлива

Тому, вважає Третьякова, якщо говоримо за справедливість, обов'язково має бути індексація пенсій. Таку думку поділяють і в уряді – там заявили, що індексацію провести хочуть. Це стосуватиметься 9 із 12 мільйонів пенсіонерів.

Якщо йдеться про повноцінну індексацію, коментує Новак, це означає, що пенсію всім пенсіонерам треба підвищити на 12,6% згідно з офіційним показником інфляції за минулий рік.

Зі слів українського прем'єра, єдине що потрібно, аби запровадити усі ці багатообіцяючі пенсійні зміни – то це заручитися підтримкою парламенту. Експерти прогнозують, що без тиску на Верховну Раду тут не обійдеться. У будь-якому разі, якщо анонсовану реформу провалять – нинішній уряд опиниться, м'яко кажучи, у "неславі". Однак такий варіант точно не для амбітного українського прем'єра. Тому, швидше за все, з осені українські пенсіонери таки матимуть кілька додаткових сотень гривень щомісяця. Питання в тому – чи не підсилить такий крок тиск на іншу активну частину працездатного населення, що утримує цих же пенсіонерів – адже наразі на 10 працюючих припадає 11 пенсіонерів. І таке співвідношення лише зростатиме.