Загрузка...
Загрузка...

“Президентська” мінімалка та її нюанси: Яку суму з Нового року отримуватимуть українці на руки


Мінімальну заробітну плату 2018 року можуть збільшити до 4100 грн. Таку заяву зробив президент України Петро Порошенко виступаючи на II Всеукраїнському форумі об'єднаних громад "Ініціативи, які змінюють життя".

Передает:korupciya
Зміна цього базового соціального показника повинна затверджуватися законом про державний бюджет. Якраз сьогодні, 5 грудня, Верховна Рада повинна розглядати проект головного фінансового документа країни на 2018 рік у другому читанні.

2017 року мінімальна зарплата становить 3200 грн на місяць. З 1 січня 2018 роки її повинні підняти на 16% – до 3723 грн. Така цифра закладена в проекті державного бюджету на 2018 рік. Якщо пропозиція президента буде прийнята, підвищення становитиме вже не 16, а понад 21%. Однак підняти мінімалку вище тієї цифри, що закладена в бюджеті, президент пропонує не з 1 січня, а в кращому випадку з другого півріччя. Або навіть в четвертому кварталі 2018-го.

"Ми зможемо проаналізувати за підсумками півріччя або трьох кварталів та прийняти рішення про підвищення мінімальної заробітної плати до 4,1 тис. грн", – сказав Петро Порошенко.

За його словами, позитивне рішення буде прийнято в тому випадку, якщо в Україні "поліпшиться інвестиційний клімат і надходження до бюджету".

Згідно із законом, пропозиції щодо зміни мінімальної зарплати повинен вносити не президент, а Кабінет міністрів України. Однак приводів для занепокоєння, схоже, немає. Незабаром після презентації нової, підвищеної цифри мінімальної зарплати Петро Порошенко написав на своїй сторінці в Facebook: "Подякував уряду, який врахував мою пропозицію підняти мінімальну заробітну плату в проекті держбюджету на 2018 рік".

Віце-прем'єр-міністр Павло Розенко назвав ініціативу президента "абсолютно правильною". Він зазначив, що це дасть можливість підвищити рівень життя в Україні "неінфляційним способом" і збільшить надходження до Пенсійного фонду.

"Президентська" мінімальна зарплата для працівника становитиме 3300 грн

Затвердження нового, підвищеного розміру мінімальної зарплати збільшить доходи багатьох українських родин. Зростуть зарплати не тільки у бюджетників. Відповідно до закону "Про оплату праці", мінімальна зарплата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності, а також для приватних підприємців, які використовують працю найманих працівників.

Крім того, підвищення мінімальної зарплати тягне за собою і зростання всіх інших зарплат. Хоча і не пропорційне. Так, минулого року, після того, як мінімальна зарплата зросла вдвічі – з 1600 грн до 3200, – протягом півроку середня номінальна зарплата в Україні показала зростання на 37,1%, а реальна – на 19,3%.

Разом з підвищенням зарплат підвищаться і податкові відрахування з них. Так, мінімальна зарплата 2017 року становить 3200 грн на місяць. З цієї суми віднімається 18% як податок на доходи фізосіб (576 грн) і 1,5% – військовий збір (48 грн). В результаті, на руки залишається 2576 грн.

Після 1 січня, якщо мінімальна заробітна плата підвищиться до 3723, відрахування до бюджету становитимуть вже 670,14 грн (ПДФО) плюс 55,85 грн (військовий збір). Разом – 726 грн. На руки працівник отримуватиме 2997 грн.

Після того, як набуде чинності пропозиція президента і мінімальна зарплата зросте до 4100 грн, відрахування з мінімальної зарплати становитимуть в сумі майже 780 грн (738 грн ПДФО і 61,5 грн військовий збір). Працівник отримає, таким чином, 3300 грн. Тобто на 724 грн більше, ніж отримує зараз.

При цьому, нагадаємо, на наступний рік прогнозується інфляція 7%. А долар, за прогнозами уряду, може зрости до 30 грн. Тому, якщо вважати нинішню і майбутню мінімальні зарплати в доларах, надбавка становитиме всього $ 15. Зараз, при курсі $ 1/27 грн, мінімальна зарплата в Україні за вирахуванням податків становить $ 95, а після підвищення до 4100 грн становитиме $ 110.

Для роботодавця "мінімалка" зросте до 5002 грн

Є і третій податок на зарплату, який платить роботодавець. Це єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який потрапляє до Пенсійного фонду. Він становить 22%. Таким чином, зараз фактичні витрати роботодавця на одного працівника при мінімальній зарплаті – 3904 грн на місяць: 3200 грн сама зарплата плюс 704 грн ЄСВ.

Після підвищення мінімальної зарплати до 4100 грн фактичні витрати роботодавця на одного працівника зростуть до 5002 грн. З яких сам працівник, нагадаємо, отримає тільки 3300 грн.

Багато представників бізнесу зустріли звістку про ще більше підвищення мінімальної зарплати без задоволення. Вони вважають, що президентська ініціатива про підвищення мінімальної зарплати до 5100 грн пов'язана з наближенням виборів глави держави. Нагадаємо, самі вибори повинні відбутися навесні 2019 року, проте передвиборна кампанія стартує якраз у другій половині 2018 року.

Прогнозуючи економічні наслідки підвищення "мінімалки", деякі представники бізнес-середовища говорять, що чинна система оподаткування і так непосильна для дрібного і середнього бізнесу, а ще більше зростання податків погіршить ситуацію. Частина підприємців змушені будуть закрити свій бізнес, інші підуть у тінь. Крім того, прискориться інфляція, впаде гривня, і в результаті жити стане тільки гірше.

Такі ж прогнози звучали і рік тому, коли мінімальна зарплата повинна була зрости вдвічі – з 1600 до нинішніх 3200 грн на місяць. Президент, говорячи про підвищення мінімальної зарплати, заявив, що ті побоювання не виправдалися.

"Пам'ятаєте, скільки нас критикували, що це і бізнес душитиме, і зажене в тінь. Навпаки – вивело з тіні! Це рішення, яке було введено на початку цього року, з 1600 грн 3200 грн, – це безпрецедентне рішення в умовах України. Це правильне рішення, і, на моє переконання, його слід продовжувати", – заявив він.

Як повідомлялося, в проекті держбюджету на 2018 рік мовиться про те, що "зростання споживчої інфляції сповільнилося з 43,3% 2015 року до 12,4% 2016 року". Курс долара до кінця 2017 року навіть не досяг прогнозного значення 27,5 грн, зараз він коливається в межах $ 1/27 грн.

Багато підприємців визнають, що зростання мінімальної зарплати підвищує купівельну спроможність населення, а це позитивно позначається на бізнесі. А надмірне фіскальне навантаження вони просять знизити не за рахунок "заморожування" доходів населення, а шляхом зменшення податків для бізнесу.