Загрузка...
Загрузка...

Війна світів: у кого "забомбило" від "матері всіх бомб"?
Про Дональда Трампа з певністю можна сказати лише одне: він – великий поціновувач театральних ефектів. Беручись за будь-яку справу, він у першу чергу намагається продемонструвати масштабність. Іноді це буває навіть доречно передает:http://24tv.ua/

Новий президент США, здається, вирішив продемонструвати всьому світові, що з ним краще не жартувати. Зрозумівши, як і багато його попередників, що найшвидше завоювати популярність як власних виборців, так й іноземних союзників можна, проявляючи активність не стільки у внутрішній, скільки в зовнішній політиці, він взявся за справу – набагато активніше, ніж інші американські президенти. Не кажучи вже про його прямого попередника – Барака Обаму: той, як відомо, почав з того, що авансом отримав Нобелівську премію миру, після чого тривалий час вештався по світу з "кнопкою перезавантаження відносин" та райдужними видіннями миру всіх з усіма.

Трамп почав свою зовнішньополітичну діяльність зовсім навпаки: замість "кнопки перезавантаження" він, здається, щільно опанував "червону кнопку": запустив шість десятків "Томагавків" по сирійській авіабазі, доправив до берегів Північної Кореї атомового авіаносця у супроводі ракетних крейсерів, і, зрештою, наказав скинути на афганських ісламістів найбільшу в світі неядерну бомбу. Остання дія виявилася не лише ефектною, а ще й ефективною.

"Мати усіх бомб"

Що, власне, сталося? Минулого четверга американські військові вперше в історії застосували в Афганістані (точніш, в регіоні Ахін, на кордоні з Пакистаном, в так званому Пуштунському поясі) авіабомбу типу GBU 43/B. Це найбільша з відомих в світі неядерних авіабомб. Її офіційна назва – Massive Ordnance Air Blast (приблизно – "масивне озброєння для авіаударів"), саме від цього позначення й походить скорочення MOAB, яке журналісти поквапились розшифрувати, як Mother of all Bombs ("Мати всіх бомб").

Ефектна неядерна "мати усіх бомб"

Ця бомба містить 8,5 тисяч кг вибухових речовин та має вибухову силу, яка дорівнює одинадцяти тонам тротилу. Завдовжки вона становить більш дев'яти метрів, в діаметрі – 103 см, а коштує аж 14 млн доларів за штуку. Бомба ця – з розряду керованих, тобто – її польотом керує оператор через систему GPS. Колись, в часи правління ще одного "ковбоя" на посаді президента США, Джорджа Буша, її було розроблено для війни в Іраку – "мати всіх бомб" є так званою "бункерною", тобто – призначена саме для того, аби діставати супротивників, які сховались глибоко під землею або ж під горами. Власне, навіть і "цивільна" її назва є своєрідною відповіддю покійному нині Саддамові Хусейну, який свого часу обіцяв американцям влаштувати для них "мати всіх битв". Як відомо, своєї обіцянки він не вконав, тож і бомба не знадобилася. Що ж – знадобилась нині, вже не в Іраку, а в Афганістані.

Хто потрапив у приціл?

Згідно з офіційними повідомленнями з Пентагону, МОАВ була скинута, аби знищити систему бункерів, яку звели ісламісти з ІДІЛ в афганській провінції Нангархар. Саме в цій гористій, важкодоступній місцевості нещодавно було вбито американського солдата. Як заявили американські військові, внаслідок удару однієї-єдиної бомби весь комплекс було знищено, а від вибуху загинули 98 ісламістів.

Бомба впала на печери афганських бойовиків у провінції Нангархар

Звучить, звичайно, цинічно, але, за гамбурзьким рахунком – серйозна відплата за смерть "джі-ай": сотня за одного. Власне, військовим можна вірити: під час проведення випробувань МОАВ в штаті Флорида кілька років тому "гриб" від вибуху піднявся на три кілометри, а сам вибух можна було бачити за 40 кілометрів. На полігоні, залитому посиленим бетоном, залишився велетенський кратер.

Слід зазначити, що бомба вибухає над самою поверхнею, створюючи настільки потужну ударну хвилю, що в результаті знищуються десятки квадратних кілометрів навкруги. Але ефективність її – не лише у велетенському радіусі дії, а й в потужному кумулятивному ефекті – вибух пробиває будь-які захисні споруди, дістаючи супротивника в буквальному сенсі з-під землі.

Аби скинути таку бомбу, доводиться використовувати навіть не бомбардувальник, а спеціально обладнаний військово-транспортний літак МС-130. Тому можливості застосування цієї бомби є обмеженими – МОАВ є вузькоспеціалізованою зброєю. Її "професію" можна назвати "гірськодобуваючою" – вона знаходить застосування в гірських масивах та на місцевості, де є багато печер. Незважаючи на керованість, високоточною цю зброю не назвеш – вона не стане в пригоді для знаменитих "точкових" ударів, тож використовувати її є сенс саме там, де є велика кількість ворожих військ. Як цього разу: розвідка доповіла про наявність в даному квадраті до 800 бойовиків ІДІЛ, майже сотня з них була знищена. Поранених нема й не може бути: вибух буквально випалює повітря в ареалі ураження, тож у тих, хто потрапив під удар, шанси вижити виявились майже нульовими.

Попереджувальний постріл?

Одним з найгучніших гасел Трампа під час передвиборчої кампанії було: "Bomb the shit out of ISIS" ("Вибомбити лайно з ІДІЛ"). Можливо, президент США вирішив, що дав таким чином своїм виборцям обіцянку, яку не забарився виконати буквально? Досі Білий дім взагалі ніяк не прокоментував цю подію, тож точно не відомо, чи віддав наказ про застосування МОАВ Трамп особисто, чи ні. За минулі тижні президент наділив Пентагон вельми широкими правами в самостійному визначенні цілей та засобів для окремих завдань. Сам Трамп зазначив лише, що дії військових були "дуже, дуже успішними". Тут він має рацію: незважаючи на високу вартість цієї бомби, її перше бойове застосування виявилось вельми вражаючим. 98 вбитих бойовиків та жодного постраждалого цивільного – хіба ж це не успіх?

Як заявив генерал Джон Ніколсон, який віддав прямий наказ підняти у повітря літак із бомбою, метою удару було "ослабити терористів та мінімізувати небезпеку для американських та афганських солдатів у регіоні". Якщо перекласти з військового жаргону, то виходить щось на кшталт путінського "мочити в сортирі", тобто продемонструвати, що від помсти за життя навіть одного-єдиного солдата ісламістам не сховатися й під землю. За словами Ніколсона, терористи використовують у своїх захисних лініях імпровізовані вибухові пристрої та посилено будують тунелі та бункери.

Ця бомба – ідеальний засіб, аби подолати подібні перешкоди та забезпечити нашим військам можливість для атаки проти ІДІЛ,
– підкреслив він.

Але, здається, цей вибух став попередженням не лише для "ІД" в Афганістані. Скажімо, анонімний співробітник американських спецслужб заявив в інтерв'ю виданню Wired, що "ми демонструємо всім, що в місті з'явився новий шериф". Талібам, ІДІЛ, Північній Кореї, Ірану – всім. Втім, інші експерти вважають, що все ж таки головне значення цієї акції було військове. "Ніхто не вірить у здатність уряду Трампа ухвалити основоположне тактичне рішення, тож всі вважають, що відбувається щось жахливе та ненормальне", – цитує сайт американського телеканалу VOX професора університету штату Кентакі, експерта з військової авіації Роба Фарлі.

Сам Трамп заявив:

Я не знаю, чи вийшло надіслати якесь там послання, та це й неважливо. Північна Корея – це проблема і нам доведеться її вирішувати.

Щоправда, принаймні керівництво однієї країни сприйняло те, що відбулося, не як попередження, а як виклик. Російські телеканали, явно не без наказу "згори", поквапилися заявити, що, мовляв, ота сама "мати всіх бомб" – насправді є незначною іграшкою, а от у російських військ є "батько всіх бомб", більший за потужністю МОАВ у чотири рази. Ну, що ж, є чи нема – невідомо, але після гучного ляпаса, якого отримав Путін від Трампа в Сирії, останньому тільки й полишається, що мірятись з американським президентом довжиною... бомби. Досі, щоправда, Трамп виглядає значно крутішим. Поки росіяни вихваляються – Трамп "підриває публіку".