Загрузка...
Загрузка...

Абонплата на все: українцям повідомили нові ціни на комунальні послуги

Платити за опалення українцям доведеться цілий рік, а рахунки за воду приходитимуть, навіть якщо нею не користуватися. Такі нововведення набудуть чинності вже наступного року після впровадження абонентської плати на комунальні послуги. Мінрегіонбуд вже опублікував проект постанови, що визначить розмір майбутніх платежів.
Передает:korupciya.com
Скільки заплатимо і на що витратять гроші
За те, що компанія постачає воду або тепло і стягує плату за них, доведеться платити додатково. Уже з наступного року в Україні вводять абонплату на тепло, гарячу і холодну воду, зазначено у прийнятому законі "Про житлово-комунальні послуги (ЖКП)". Тепер, навіть якщо ви не користуєтеся послугою, доведеться щомісяця вносити абонентську плату.
Кабінет міністрів вже розробив законопроект, який обмежує максимальний розмір абонплати. Її прив'язали до мінімальної зарплати на момент оплати. Формула розрахунку: мінімальна зарплата × 2,58 × коефіцієнт витрати. Для опалення і гарячої води коефіцієнт – 0,004, для холодної води – 0,0035, а на вивезення сміття – 0,0015.
Відповідно абонентська плата на гарячу воду і тепло може скласти 38,4 грн на місяць, на холодну воду – 33,6 грн, а на вивезення сміття – 14,4 грн. В сумі абонплата на всі комунальні послуги складе менше 90 грн на місяць. Щоправда, тут варто враховувати, що в наступному році мінімалку в Україні збільшать, відповідно більше доведеться вносити і за абонплату. Наприклад, при мінімальній зарплаті у 4200 за опалення та гарячу воду доведеться заплатити вже 43,4 грн, за холодну воду – 37,9 грн, а за вивезення сміття – 16,2 грн. В сумі це вже майже 98 грн.
Але крім абонплати також доведеться оплатити і самі послуги за лічильником. Таким чином, платіжка складатиметься з двох складових: постійної (абонплата) і змінної (обсяг використаної послуги за лічильником). А якщо, наприклад, влітку опаленням українці не користуються, вносити абонплату за нього все одно доведеться.
Варто зазначити, що абонплата на тепло передбачена не тільки законом "Про ЖКП", але і підписаним меморандумом з МВФ. Як пояснив експерт у сфері комунальних послуг Сергій Пінчук, українці і зараз платять т.зв "абонплату", але вона закладена в загальній платіжці і прив'язана до обсягів споживання. Тобто якщо зараз чим більше споживаєш – тим більше платиш за розподіл, то з наступного року скільки б не намотав води або тепла – платіж за розподіл буде фіксованим.
"Сама по собі абонентська плата – це плата за розподіл послуги всередині багатоквартирного будинку. Це облік споживачів, це особисті рахунки, це розрахунок того, хто скільки тепла спожив тощо, тобто це та робота, яка завжди була закладена у тариф", – пояснив експерт.
Таке нововведення могло б призвести до зменшення основного тарифу, проте розраховувати на це не доводиться. Через подорожчання ремонтних робіт, енергоресурсів і зростання зарплат вартість комунальних послуг в будь-якому випадку зростатиме.
Наприклад, за інформацією
 газ в Україні може подорожчати до 10,5 грн/куб (зараз – 6,9 грн), в результаті приблизно на 25% подорожчають опалення та гаряча вода. А за словами віце-президента Асоціації водоканалів Ольги Бабій, у вересні-жовтні холодна вода може подорожчати приблизно на 10%.
"Витрати, які будуть відшкодовуватися через плату за абонентське обслуговування, включалися до складу тарифів на комунальні послуги", – йдеться у пояснювальній записці до проекту постанови.
Якщо документ ухвалять на засіданні уряду, то абонентську плату на тепло і воду почнуть нараховувати з травня 2019 року. В результаті наступного літа українці отримуватимуть платіжки і за опалення.
Навіщо потрібна абонплата і який наступний крок
В майбутньому абонентська плата дозволить створити конкуренцію на ринку комунальних послуг. Якщо зараз постачальник орендує інфраструктуру і тільки він може нею користуватися, то вже незабаром, у рамках прийнятих законів і кодексів, компанії розділять, а під'єднатися до мереж зможе будь-який постачальник. За обслуговування буде стягуватися окрема плата – абонентська. А ось за використаний обсяг комунальних послуг треба буде платити безпосередньо компанії-постачальнику.
Якщо в прийнятому законі "Про ЖКП" передбачені абонентські плати за воду і тепло, то в законі "Про комерційний облік газу" йдеться про введення абонплати на блакитне паливо. Більш того, Національна комісія у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) навіть розробила відповідну методику визначення цін, але рішення "заморозила".
Якщо абонентську плату на воду і тепло "прив'язали" до мінімальної зарплати, то розмір абонплати на газ – до потужності лічильника. Ідея проста: чим потужніший лічильник, тим більше блакитного палива може споживати квартира. Найбільше серед українців поширені 3 види лічильників (вони відрізняються за діапазоном робочої витрати): G4, G2,5, G1,6. Наприклад, якщо є газова плита, досить встановити лічильник G1,6, якщо ж блакитне паливо використовується і для опалення, доведеться встановлювати лічильник G4. За попередніми розрахунками, у Києві абонплата за такий лічильник складе близько 57 грн.

До слова, у прийнятих законах є й інші нововведення, які також позначаться на гаманцях споживачів. Наприклад, пеня за комунальні борги (також вводяться з наступного року) і обов'язок платити не за квартирним, а за будинковим лічильником на воду. Зміни у законодавстві і введення абонплати дозволить Україні поступово побороти монополію на ринку ЖКП.